Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną – to pytanie, które spędza sen z powiek większości osób oczekujących na spotkanie z potencjalnym pracodawcą. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając się na rozmowę rekrutacyjną.
Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?
Rozmowa kwalifikacyjna stanowi najczęstszą metodę wyboru pracownika. W trakcie wywiadu pracodawca lub rekruterzy dokładnie analizują kompetencje kandydata, a także jego predyspozycje do wykonywania określonej pracy. Zatem, jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną, aby zdeklasować konkurentów? Należy przede wszystkim przeanalizować, czego oczekuje od kandydata potencjalny pracodawca oraz jakie wymierne korzyści przyniesie mu zatrudnienie właśnie Ciebie. Na większości rozmów rekrutacyjnych pada pytanie o najmocniejsze strony i największe osiągnięcia, dlatego warto sporządzić sobie listę. Sprawne i szybkie udzielanie odpowiedzi z pewnością zostanie docenione. Wybierając się na spotkanie, należy zebrać jak najwięcej informacji na temat firmy, w której zamierza się pracować. Ignorancja w tym zakresie nie będzie mile widziana.
Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną?
Wiele osób przed spotkaniem z przyszłym pracodawcą zastanawia się, na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną. Warto mieć na względzie, że osoba zajmująca się rekrutacją będzie chciała zweryfikować informacje, które znalazły się nadesłanym CV. Jakiekolwiek wątpliwości co do prawdziwości danych zawartych w życiorysie, nie będą działać na korzyść kandydata. Warto wiedzieć, że liczy się tzw. pierwsze wrażenie, które niestety bywa powierzchowne. Większość z nas, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, w pierwszej kolejności zwraca uwagą na wygląd i mowę ciała. W związku z tym dużą wagę należy przyłożyć do stroju. Ubranie powinno się dobrać do stanowiska, na jakie się aplikuje. Ubiegając się o stanowisko wyższego szczebla, bezwzględnie należy postawić na styl formalny, jednakże skromny. Niezalecane są krzykliwe kolory, gdyż mogą odwracać uwagę od wypowiedzi kandydata. Warto sprawdzić, czy w danej firmie obowiązuje dress code. Dopasowanie się do niego z pewnością będzie postrzegane jako atut.
Porady przed rozmową kwalifikacyjną
Celem każdej rozmowy rekrutacyjnej jest ustalenie finansowanych oczekiwań kandydata. Zazwyczaj porady przed rozmową kwalifikacyjną dotyczą zrobienia dobrej analizy zarobków w konkretnych grupach zawodowych. Wiedząc, jakie są zarobki na konkretnych stanowiskach, wiele osób zastanawia się, czy uplasować swoje oczekiwania w górnej czy dolnej granicy. Biorąc pod uwagę, że zbyt wysokie wymagania finansowe mogą skreślić kandydata na starcie, a zbyt niskie mogą świadczyć o jego braku pewności siebie, a co za tym idzie niedostatecznych kwalifikacjach, lepiej kierować się zasadą złotego środka. Zamiast podawać konkretną kwotę, lepiej przedstawić przedział oczekiwanych zarobków, co otworzy drogę do ewentualnych negocjacji. Każdy pracodawca ceni sobie punktualność. Należy o tym pamiętać. Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, należy zorientować się, jakie są opcje dojazdu i wziąć poprawkę na możliwe utrudnienia. Lepiej przyjechać za wcześniej, niż zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej jako osoba spóźnialska.
Pracodawca też przygotowuje się na rozmowę kwalifikacyjną
Na rozmowie rekrutacyjnej zyskuje nie tylko kandydat, ale także pracodawca. Krótki wywiad ogranicza możliwość zebrania wszystkich niezbędnych informacji. Pozytywna ocena kandydata nie zawsze przekłada się na jego późniejszą efektywność w wykonywaniu pracy. Aby dokonać właściwego wyboru, w proces rekrutacji warto zaangażować doświadczonych rekruterów. Outsourcingiem procesów rekrutacji zajmuje się działająca od 1999 roku firma Payroll. Specjaliści pracujący w serwisie gwarantują oszczędność czasu oraz profesjonalną ocenę kandydatów.
Artykuł powstał we współpracy ze stroną internetową payroll.pl.