Jak dobrać sprężarkę powietrza?

Jeśli chodzi o sprężarki powietrza, istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu. Rozmiar, zapotrzebowanie na moc i wielkość zbiornika to wszystko ważne czynniki, ale skąd wiadomo, która sprężarka jest odpowiednia dla danego zastosowania i Twoich potrzeb? Ten przewodnik pomoże Ci przejść przez proces wyboru sprężarki powietrza  odpowiedniej dla Twoich wymagań. 

Wybór sprężarki powietrza — co brać pod uwagę?

 

Wybór odpowiedniej sprężarki powietrza do firmy lub domu, jest kluczowy jeśli chcesz zapewnić jej optymalne działanie. Powinieneś wziąć pod uwagę kilka aspektów:

 

  • Wydajność sprężarki — określa zapotrzebowanie na sprzężone powietrze przez podłączone ze sprężarką urządzenia. Przed zakupem sprężarki warto więc zastanowić się, do czego będzie ona używana i jaka dokładnie wydajność będzie najkorzystniejsza. Zbyt obciążona jak i przewymiarowana sprężarka jest bardziej podatna na awarię, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. 

 

  • Ciśnienie sprężarki — ciśnienie robocze sprężarki to ciśnienie, przy którym sprężarka pracuje. Zazwyczaj mierzy się je w funtach na cal kwadratowy (psi). Ciśnienie robocze sprężarki musi być wystarczająco wysokie, by sprężać powietrze do wymaganego poziomu, ale nie tak wysokie, by spowodować uszkodzenie sprężarki. Wysokość wymaganego ciśnienia zależy od zastosowania, do którego kompresor będzie używany.

 

  • Pojemność zbiornika — zbiornik powietrza w sprężarce jest ważnym czynnikiem decydującym o ogólnej wydajności urządzenia. Rozmiar zbiornika ma bezpośredni wpływ zarówno na ilość powietrza, jaką można w nim przechowywać, jak i na czas, przez jaki urządzenie może pracować, zanim będzie musiało zostać ponownie napełnione. Ogólnie rzecz biorąc, większy zbiornik pozwoli sprężarce pracować przez dłuższy czas, a mniejszy będzie wymagał częstszego napełniania. 

 

  • Tryb pracy — decyduje o czasie pracy sprężarki. Niektóre typy sprężarek wymagają odpowiedniego czasu odpoczynku na konkretny czas pracy. Jeśli zależy Ci na nieprzerwanej, całodobowej pracy, idealnie sprawdzą się sprężarki śrubowe. 

 

  • Klasa czystości powietrza — sprężarki olejowe mogą wydzielać niewielkie ilości oleju wraz ze sprężonym powietrze. Do niektórych układów wymagana jest wysoka klasa czystości powietrza, dlatego wtedy sprawdzą się sprężarki bezolejowe. 

Rodzaje sprężarek powietrza 

Sprężarki powietrza są dostępne w wielu różnych kształtach i rozmiarach, a każdy z nich nadaje się do innych zastosowań, co powinno być szczególnie brane pod uwagę podczas wyboru odpowiedniej sprężarki powietrza. Najbardziej powszechnym typem sprężarki powietrza jest sprężarka tłokowa, która wykorzystuje tłoki do zasysania powietrza i jego sprężania. Zazwyczaj są one używane do zadań niewymagających dużych ilości sprężonego powietrza, takich jak pompowanie opon czy zasilanie narzędzi pneumatycznych. Kolejnym najbardziej powszechnym typem jest sprężarka śrubowa, która do sprężania powietrza wykorzystuje dwie zazębiające się śruby. Są one często używane w przemyśle, ponieważ mogą przetwarzać duże ilości powietrza i pracować przez długi czas bez konieczności zatrzymywania się. Kolejnym rodzajem są sprężarki membranowe, w których do zasysania i sprężania powietrza używa się elastycznej membrany. Są one zwykle wykorzystywane w sytuacjach, w których potrzebna jest bardzo mała ilość powietrza, na przykład w gabinetach dentystycznych.

Artykuł powstał we współpracy z firmą atmpol.com.pl zajmującą się sprzedażą i serwisowaniem sprężarek powietrza.

Może Ci się spodobać...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *