Mogłoby się wydawać, że pracownicy biurowi nie wykonują pracy, która wymagałaby od nich dużej znajomości BHP i niosła za sobą jakiekolwiek ryzyko pracy. Myli się jednak ten, kto twierdzi, że praca biurowa nie niesie za sobą żadnych konsekwencji zdrowotnych.
Praca biurowa – wady postawy
Szkolenia BHP dla pracowników biurowych obejmują szereg zagadnień dotyczących odpowiedniej ergonomii i komfortu pracy. Pracownik biurowy narażony jest na wady postawy, poprzez źle dobrane krzesło, złą postawę podczas siedzenia przy biurku. Nauka zasad, jakie obowiązują podczas zachowania prawidłowej postawy ciała oraz doboru odpowiednio dostosowanych mebli, pomaga uniknąć nie tylko wad postawy, ale także bólów pleców czy zespołu ciśnienia nadgarstka, który jest dolegliwością uniemożliwiającą sprawne korzystanie z komputera.
Praca biurowa – zagrożeniem dla oczu
Pracownicy biurowi narażeni są również na wady wzroku związane z ciągłym, ośmiogodzinnym wpatrywaniem się w monitor lub dokumenty. Odpowiednia odległość od monitora, jego wielkość czy kąt, pod jakim na niego patrzymy, może uchronić – lub źle dobrany pogłębić – wadę wzroku. Dodatkowo ważnym czynnikiem chroniącym oczy są obowiązkowe, cogodzinne, pięciominutowe przerwy, w czasie których powinno się zmienić otoczenie, patrzeć na coś, co jest w dużej odległości. Odpowiednio dobrane oświetlenie również ma ogromny wpływ nie tylko na wygodę pracy, ale także na zdrowie. Wzrok nie powinien być narażony na duży kontrast pomiędzy jasnością monitora, a ciemnym otoczeniem – oczy męczą się wtedy szybciej i zmuszone są co chwilę dostosowywać ostrość widzenia do różnych warunków oświetleniowych.
Obowiązek spoczywa na pracodawcy
Obowiązkowe okresowe szkolenie BHP dla pracowników biurowych powinno odbywać się w trakcie pracy, z częstotliwością uregulowaną w rozporządzeniu z dnia 27 lipca 2004 roku. Szkolenie takie zakończone jest egzaminem potwierdzającym odpowiednie zaznajomienie się z przepisami BHP w miejscu pracy.