Podjęcie pracy tymczasowej jest dobrym rozwiązaniem dla osób niepełnoletnich, uczniów oraz studentów, osób, które chcą zmienić pracę, a także osób pochodzących z zagranicy, nazywanych cudzoziemcami. Praca tymczasowa to wykonywanie określonych zadań na rzecz pracodawcy przez czas, jaki określony jest w ustawie.
Czym jest praca tymczasowa?
Praca tymczasowa to wykonywanie przez określony czas zadań dla konkretnego pracodawcy. Zadania te mają charakter sezonowy, okresowy lub doraźny, a ich wykonanie przez pracowników, których zatrudnia pracodawca, nie było możliwe lub nie jest wpisane w ich obowiązki. Podmiotem, który zatrudnia osoby do pracy tymczasowej, jest agencja pracy tymczasowej. Umowa podpisana przez strony ma formę umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania konkretnego zadania. Podmiotami uczestniczącymi w podpisaniu umowy są agencja pracy, pracodawca oraz pracownik tymczasowy. Umowa ta musi zawierać informacje o rodzaju powierzonej pracy, wymagania kwalifikacyjne wobec pracownika, czas, w jakim zadanie ma zostać wykonane, jego wymiar, a także miejsce, gdzie wykonywana będzie praca.
Warunki uzyskania pozwolenia na pracę tymczasową
Zatrudnienie cudzoziemca przez agencję pracy tymczasowej wymaga załatwienia dla niego odpowiedniego pozwolenia na wykonywanie pracy. Pozwolenie na pracę tymczasową można uzyskać po złożeniu odpowiedniego wniosku do Wydziału Spraw Cudzoziemców. Do wniosku dołączyć należy także następujące dokumenty:
- oświadczenie o niekaralności pracodawcy
- dokumenty, które potwierdzą tożsamość pracodawcy:
– kopię dowodu osobistego lub kopię paszportu, jeśli pracodawca jest osobą fizyczną
– odpis z KRS lub innego rejestru, który potwierdzi dane na dzień składania wniosku (odpis ten wymagany jest u pracodawców będących osobą prawną)
– umowę spółki oraz akt notarialny o związaniu spółki
- zaświadczenie z Urzędu Gminy o powierzchni gospodarstwa rolnego – dotyczy osób prowadzących gospodarstwo rolne
- wszystkie wypełnione i ważne dokumenty związane z podróżą cudzoziemca
- dokument uprawniający cudzoziemca do przebywania na terytorium Polski
- dokument zawierający uzgodnienia na temat pracy cudzoziemca u pracodawcy – dotyczy agencji pracy, jeśli jest ona pośrednikiem
- informacja starosty, która została wydana nie wcześniej, niż 180 dni przed dniem złożenia wniosku lub 90 dni w przypadkach uzasadnionych przez starostę
- dokument potwierdzający, że cudzoziemca spełnia wszystkie wymagania, jakie są potrzebne do wykonywania określonej pracy
- dokument, który zwalnia z obowiązku przedstawienia informacji starosty
Wzór wniosku o pozwolenie na pracę tymczasową oraz wszystkie istotne informacje znaleźć można na rządowej stornie internetowej.
Koszt wydania pozwolenia na pracę tymczasową
Opłata, jaką należy uiścić, za wydanie pozwolenia wynosi 30 złotych. Jeśli wniosek składany jest przez pełnomocnika, na przykład adwokata lub radcę prawnego, wówczas trzeba złożyć pełnomocnictwo i zapłacić opłatę skarbową wynoszącą 17 złotych. Zezwolenie na pracę tymczasową wydawane jest dla konkretnej osoby i zawiera ono informacje o wysokości wynagrodzenia za pracę, wymiar czasu pracy, rodzaj podpisywanej umowy oraz okres ważności pozwolenia, a także informacje o pracodawcy cudzoziemca.
Zalety wady pracy tymczasowej
Pracę tymczasową podjąć może każdy, kto szuka pracy na już. Dzięki krótkiemu etapowi rekrutacyjnemu pracę można podjąć od razu. Praca tymczasowa może być początkiem pracy stałej, ponieważ po skończeniu się okresu pracy tymczasowej, pracodawca może zatrudnić pracownika na stałe, jeśli ma miejsce w swoim zespole i potrzebuje pracownika o konkretnych kwalifikacjach. Pracownikowi, który pracuje tymczasowo, przysługują takie same prawa od urlopu, wysokości wynagrodzenia oraz przepisów BHP i warunków socjalnych, co normalnemu pracownikowi etatowemu. Wadą pracy tymczasowej jest brak stabilizacji zawodowej, ponieważ umowa trwa tylko określony czas. Pracownik tymczasowy wykonuje zadania, które nie mogą być wykonane przez pełnoetatowych pracowników lub takie, na które nikt nie ma czasu.
Liczymy, że udało nam się w przystępny sposób wytłumaczyć, jakie są warunki uzyskania pozwolenia na pracę tymczasową.
Artykuł powstał we współpracy z payroll.pl, firmą zajmującą się outsourcingiem HR, konsultacjami, doradztwem i wsparciem prawnym.