Coraz więcej osób korzysta na co dzień z podpisu elektronicznego. Co to takiego? Gdzie się używa podpisu elektronicznego? Dlaczego warto go posiadać?
Co to jest podpis elektroniczny i gdzie się go używa?
Wysyłanie dokumentów tradycyjną pocztą powoli odchodzi do lamusa. Dzięki postępowi technologicznemu nie trzeba stać w kolejkach na poczcie, żeby wysłać ważne dokumenty, które wymagają naszego podpisu. Rozwój Internetu umożliwił także załatwianie wielu spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Żeby jednak skorzystać z takich udogodnień, trzeba posiadać podpis elektroniczny. Co to takiego? Najprościej rzecz ujmując, jest to narzędzie, które umożliwia identyfikację tożsamości. Zgodnie z polskim prawem, podpisem elektronicznym są dane w postaci elektronicznej, które wraz z innymi danymi, do których zostały dołączane lub z którymi są logicznie powiązane, służą do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny [Dz.U. 2001 nr 130 poz. 1450].
Czy podpis elektroniczny jest bezpieczny?
Wiele osób zastanawia się, czy podpis elektroniczny jest bezpieczny i czy można go podrobić. Warto podkreślić, że w polskim ustawodawstwie odróżnia się podpis elektroniczny od bezpiecznego podpisu elektronicznego. Czym się różnią? Za bezpieczny uznaje się podpis, który jest przyporządkowany tylko i wyłącznie jednej osobie. Ponadto musi być sporządzony za pomocą bezpiecznych urządzeń, które podlegają wyłącznej kontroli osoby składającej podpis i zostały wydane przez kwalifikowany podmiot świadczący usługi certyfikacyjne. Po trzecie wreszcie, podpis musi być połączony z konkretnymi i niepowtarzalnymi danymi, tak aby nie mógł zostać zmieniony przez osoby do tego niepowołane. Podpis elektroniczny, który spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa ma taką samą moc prawną jak podpis składany odręcznie.
Co zrobić, aby mieć pewność, że podpis elektroniczny będzie bezpieczny i złożony w sposób prawidłowy? Przede wszystkim należy go kupić u kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne, do których zalicza się VATTAX Sp. z o.o. Firma zapewnia zarówno zestawy do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego, jak i możliwość odnowienia istniejących certyfikatów kwalifikowanych.
Podpis elektroniczny – czy warto go posiadać?
Wiele osób, zanim zdecyduje się na skorzystanie z podpisu elektronicznego, zastanawia się, czy warto go posiadać. Musimy przede wszystkim wiedzieć, gdzie używa się podpisu elektronicznego, żeby stwierdzić, czy będzie nam potrzebny. Zasadniczo podpis elektroniczny będzie nam zastępował odręczny. Usługa przyda się zwłaszcza przedsiębiorcom, którzy na co dzień podpisują wiele dokumentów, takich jak faktury czy umowy. Kwalifikowany podpis elektroniczny umożliwia podpisywanie różnych plików tekstowych w różnych formatach. Narzędzie pozwoli zaoszczędzić czas, a także pieniądze. Posiadając podpis nie trzeba bowiem wydawać pieniędzy na drukowanie dokumentów, a także ich wysyłkę.
Inny powód, dla którego warto posiadać podpis elektroniczny to troska o ekologię. Oszczędność papieru i materiałów eksploatacyjnych do drukarek będzie miała pozytywny wpływ na środowisko. Trzeci powód to udogodnienie w załatwianiu spraw urzędowych. Posiadając podpis elektroniczny, nie trzeba brać wolnego dnia w pracy, aby pójść osobiście do urzędu.