Sezon wakacyjny — zatrudnienie bezpośrednie czy leasing?

Jeśli właśnie rozpoczął się sezon wakacyjny, a my chcemy zatrudnić pracowników sezonowych, to warto zastanowić się, czy wybrać zatrudnienie bezpośrednie, czy leasing pracowniczy.

Praca wykonywana podczas wakacji kojarzy nam się zazwyczaj z pracą za granicą, pracą przy zbiorach w Polsce oraz z pracą wykonywaną przez krótki okres. Zatrudniając osoby podczas wakacji, kierujemy się głównie jak najmniejszymi kosztami zatrudnienia ich, co jest całkiem zrozumiałe z punktu widzenia przedsiębiorcy. Istotna jest także możliwość szybkiego i łatwego rozwiązania umowy z punktu widzenia obydwu stron. Dlatego najkorzystniejszą formą zatrudnienia takich osób jest np.: umowa zlecenie czy umowa o dzieło.

Leasing pracowniczy, według definicji Kodeksu Pracy polega na oddelegowaniu pracownika za jego zgodą do wykonywania pracy u innego pracodawcy (zwanego Pracodawcą Użytkownikiem) na mocy porozumienia zawartego między pracodawcami. Oczywiście pracodawca, który zatrudnia pracownika, udziela mu urlopu bezpłatnego na czas określony w porozumieniu, a ten nawiązuje stosunek pracy z nowym pracodawcą.

Co zatem będzie dla nas korzystniejszą opcją i dlaczego?

Zdecydowanie bardziej opłaci się nam wybrać leasing pracowniczy.

Jeśli nie chcemy przechodzić przez proces rekrutacji oraz ponosić kosztów z nim związanych to warto wybrać właśnie takie rozwiązanie. Z leasingu pracowniczego możemy skorzystać także wtedy, gdy jest nam potrzebny jedynie pracownik na zastępstwo. Załóżmy, że wykwalifikowany, zaufany pracownik z dużym doświadczeniem pracujący w naszym przedsiębiorstwie jest chory i musiał skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Niestety jego niezdolność do pracy potrwa dłużej niż 30 dni zatem, aby zachować ciągłość w zakładzie pracy, musimy znaleźć kogoś o podobnym doświadczeniu na jego miejsce. Jeśli chcielibyśmy zatrudnić kogoś takiego bezpośrednio w naszej firmie, musielibyśmy rozpocząć proces rekrutacji, znaleźć odpowiednią osobę, skierować ją na badania i dopiero podpisać umowę. Tyle zachodu, aby znaleźć pracownika na zastępstwo, który i tak w naszej firmie będzie musiał zostać na dłuższy okres. Jeśli jednak chcemy tego uniknąć, możemy wybrać prostsze rozwiązanie.

Firmy oferujące leasing pracowniczy mogą zaproponować nam również system Enova 365, który znacznie ułatwi nam zarządzanie firmą.

Leasing pracowniczy jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku kiedy potrzebujemy pracowników przy przestoju, dzięki czemu nie będziemy musieli zwalniać stałych pracowników. Możemy wynająć również specjalistów do zadań, do których nasi pracownicy nie mają uprawnień bądź wystarczającej wiedzy z danego zakresu. Jeśli chodzi o koszty z tym związane, jest to zdecydowanie bardziej opłacalne niż zatrudnianie nowego pracownika. Leasing pracowniczy staje się coraz popularniejszą formą pozyskiwania pracowników na rynku pracy i cieszy się dobrą opinią wśród przedsiębiorców, którzy z niego skorzystali. Jeśli chodzi o pracę wykonywaną w sezonie wakacyjnym zdecydowanie lepiej wynająć pracownika od firmy na krótki okres niż zatrudniać go samemu.

Po więcej informacji leasingowych zapraszamy na payroll.pl

Może Ci się spodobać...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *