Najprostsza sieć komputerowa powstaje już poprzez złączenie ze sobą dwóch komputerów za pomocą medium transmisyjnego, które umożliwi komunikację. Siecią jest więc cały system komputerowy oraz okablowanie, przez które komputery, a właściwie użytkownicy sieci, będą mogli przesyłać między sobą informacje.
Rodzaje sieci komputerowych
Sieci komputerowe można podzielić ze względu na ich architekturę, a także ze względu na wielkość. Wyróżnić więc można sieci lokalne, czyli LAN – Local Area Network oraz sieci komputerowe miejskie MAN – Metropolitan Area Network. Prócz tego istnieją jeszcze rozległe instalacje sieci komputerowych Wide Area Nerwork, w skrócie WAN i sieci globalne, których najlepszym przykładem jest internet.
Lokalne sieci komputerowe
Do najczęściej używanych i najbardziej rozpowszechnionych sieci komputerowych należą te lokalne. Ich początek sięga amerykańskiego eksperymentu technologicznego, którego twórcy i naukowcy biorący w nim udział nie zdawali sobie sprawy z przyszłej potęgi sieci lokalnych. Z założenia sieci lokalne miały być połączeniem niewielkiej liczby komputerów w jedną strukturę sieciową przy wykorzystaniu geograficznie niewielkiego obszaru.
Sieci miejskie
Sieci miejskie są większe od lokalnych, a swoim zasięgiem obejmują całe miasto. Tak naprawdę to zazwyczaj całe instalacje elektryczne złożone z sieci lokalnych. Podłączenie do sieci miejskiej ma wiele zalet, wśród których wyróżnić można przede wszystkim zwiększenie przepustowości danych mające duże znaczenie przede wszystkim dla dużych przedsiębiorstw z filiami rozrzuconymi po całym mieście. Sieć miejska pozwala bowiem na szybkie wysyłanie i otrzymywanie informacji.
Sieci rozległe
Zupełnie innym typem sieci są sieci rozległe. W tym przypadku nie jest bowiem możliwe pociągnięcie tak wielkich kabli, by połączyć komputery znajdujące się na terytorium całego kraju. W celu komunikacji wykorzystuje się więc zwykle istniejące sieci telefoniczne. Impulsy elektryczne przesyłane przez sieć zamieniane są na impulsy cyfrowe reprezentujące dane tak samo, jak sygnały elektryczne zamieniane są w telefonie na głos. Pozwala to na łączenie ze sobą sieci miejskich i lokalnych.