Każda osoba przebywająca na budowie musi mieć zapewniony kask ochronny. Przepisy w jasny i precyzyjny sposób określają, jakie środki ochrony indywidualnej obowiązują na placach budowy. Sprawdź, jakie kaski na budowę uchodzą za wytrzymałe oraz co oznaczają ich kolory.
Jakie kaski na budowę należy zakładać?
Kask stanowi niezbędne wyposażenie nie tylko pracowników budowalnych, ale każdej osoby przebywającej na placu budowy. Ma chronić głowę przed spadającymi przedmiotami oraz zabezpieczać przed urazami, do jakich może dojść podczas upadku z wysokości.
Kask ochronny – czym powinien się charakteryzować?
Po pierwsze, skorupa hełmu ochronnego powinna być wykonana z solidnych materiałów. Z kolei, jakie kaski na budowę uchodzą za wytrzymałe? Materiałem najczęściej wykorzystywanym do produkcji skorup jest tworzywo HDPE, które uchodzi za bardzo odporne na zniszczenia i odkształcenia. Dodatkowo, charakteryzuje się stosunkowo niską ceną. Niezbędnym elementem hełmu jest także więźba, zbudowana z pasów nośnych, która amortyzuje uderzenia. Po drugie, kask musi być odpowiednio dopasowany do głowy. Zbyt luźny nie będzie bowiem w należyty sposób chronił przed urazami. Co więcej, środki ochrony indywidualnej, które obowiązują na budowach często mają ustalony termin ważności. Dotyczy to także kasków. Aby mieć pewność, że hełmy ochronne będą spełniać wszystkie wymogi, powinno się je kupować w specjalistycznych sklepach. W ofercie sklepu BHP Fast można znaleźć nie tylko kaski z tworzywa HDPE, ale też letnie hełmy typu BumpCap.
Noszenie kasków, a prawo
Warto wiedzieć, że obowiązek noszenia kasków na budowie jest uregulowany prawnie. Można o nim przeczytać w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych, a także w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. W razie kontroli inspektora nadzoru budowlanego, za brak kasku na inwestora nakładany jest mandat karny.
Czy kolory kasków mają znaczenie?
Nie tylko konstrukcja, ale także kolory kasków mają znaczenie na budowie. Widok pracowników w różnokolorowych kaskach na dużych inwestycjach budowlanych nie należy do rzadkości. Co oznaczają poszczególne kolory? Każdy z nich określa role pracownika budowy.
Budowa, a role pracowników
Na budowach najczęściej obserwuje się pracowników w dwóch kolorach kasków – żółtym i białym. Żółte są przeznaczone dla pracowników fizycznych, zaś białe noszą kierownicy budowy, a także inspektorzy nadzoru budowlanego. Niekiedy na budowie widuje się pracowników w kaskach czerwonych. W ten sposób oznaczeni są najczęściej stażyści i praktykanci. Również osobom odwiedzającym budowę zwykle wręcza się kask w takim kolorze. Niebieskie kaski najczęściej noszą operatorzy maszyn oraz elektrycy. Takim kolorem są oznaczeni także pracownicy fizyczny, którzy pracują na wysokościach. Kaski w kolorze zielonym przeznaczone są dla pracowników BHP, czyli dbających o bezpieczeństwo i higienę pracy. Pomarańczowe noszą najczęściej geodeci. Zaś kolor czarny przeznaczony jest dla architektów. Na rynku dostępne są także kaski w kolorze szarym, którym nie jest przypisana konkretna funkcja. Określana jest ona indywidualnie na budowie, na której są stosowane. Warto jednak zaznaczyć, że nie na każdej budowie można zaobserwować różnokolorowe kaski. Zgodnie z przepisami, pracownicy budowlani muszą być wyposażeni w środki ochrony indywidualnej, do których zaliczają się kaski, jednakże ich kolory nie zostały ściśle określone w przepisach. Na wielu budowach obowiązują kaski jedno lub dwukolorowe.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym bhpfast.pl.