PPK to inaczej Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli pomysł na nowe podejście do systemu emerytur w Polsce. Dzięki niemu wielu z nas będzie miało szansę na wyższe emerytury w przyszłości.
Co to PPK?
Większość z nas słyszała o PPK, jednak często nie wiemy dokładnie, czym one są i na jakich zasadach funkcjonują. Aby objaśnić to zjawisko w polskim systemie emerytalnym, warto na początku pochylić się nad jego definicją.
PPK można określić mianem powszechnego programu oszczędzania na emeryturę. Wspólne stanowisko rządu, związków zawodowych, przedstawicieli pracodawców i Polskiego Funduszu Rozwoju zaowocowało ustawą z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych, których celem jest zabezpieczenie rezerwy na wypłatę świadczeń emerytalnych. Nie jest tajemnicą, że niż demograficzny może w przyszłości spowodować niewydolność systemu emerytalnego. Aby już dziś zabezpieczyć przyszłych seniorów, powołano do życia PPK.
Zasady PPK, które warto znać!
Niewielkie zainteresowanie społeczeństwa lokowaniem pieniędzy na funduszach emerytalnych wymusiło systemowe rozwiązanie na skalę powszechną. Kogo dotyczy PPK? Na jakich zasadach są na nich lokowane środki? I czy możliwa jest wcześniejsza wypłata środków z PPK?
Kogo obejmują Pracownicze Plany Kapitałowe?
Do PPK nie trzeba specjalnie wstępować, program automatycznie obejmuje wszystkie osoby w przedziale wiekowym 18-54 lata. Wyjątek stanowią osoby w wieku 55-59 lat, które aby zostać objęte PPK, powinny złożyć odpowiednie oświadczenie woli. Warto wiedzieć, iż PPK nie obejmą rolników, służb mundurowych oraz osób samozatrudnionych.
Zasady lokowania środków
Możliwość wyższych świadczeń po zakończeniu okresu aktywności zawodowej sprawia, że Pracownicze Plany Kapitałowe spotykają się z pozytywnym wydźwiękiem. Pozostaje jednak pytanie – z jakich źródeł będą finansowane PPK? Oszczędności zgromadzone na PPK pochodzą z trzech różnych źródeł. Pierwszym z nich jest wpłata pracownika, stanowiąca minimum 2% wynagrodzenia brutto (dobrowolnie można odkładać dodatkowo do 2% więcej). Drugą część stawki do PPK wpłaca pracodawca w wysokości 1,5% wynagrodzenia brutto. Istnieje możliwość dobrowolnego podwyższenia tej kwoty o kolejne maksymalnie 2,5%. Do indywidualnego konta dokłada także państwo – w pierwszym roku 250 zł, zaś w kolejnych latach 240 zł.
Gdzie gromadzone są pieniądze z PPK?
Składka pochodząca z wpłat pracownika, pracodawcy i dopłaty państwa zasila indywidualny rachunek PPK. Ten rachunek jest zarządzany przez instytucję finansową, którą wybiera pracodawca. W momencie przystąpienia do PPK zawierana jest umowa o prowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych, a osoba przystępująca do programu otrzymuje numer indywidualnego rachunku, wraz z niezbędnymi do logowania danymi. Dzięki temu można na bieżąco sprawdzać stan zgromadzonych środków. Zebrane pieniądze są umieszczone na tak zwanym funduszu zdefiniowanej daty, czyli na funduszu dostosowującym poziom ryzyka inwestycyjnego do wieku uczestnika PPK.
Prawo do wypłaty zgromadzonych środków z PPK
Prawo do wykorzystania puli zgromadzonej na indywidualnym rachunku przysługuje w trzech przypadkach.
- Standardowa sytuacja ma miejsce, kiedy oszczędzanie trwa do ukończenia 60. roku życia. Wówczas można zrobić jedną dużą wypłatę w wysokości 25% wszystkich oszczędności. Pozostały kapitał wróci do nas w postaci comiesięcznych wpłat realizowanych przez okres 10 lat. Dobra wiadomość jest taka, że przy wypłacie z PPK nie jest pobierany podatek.
- Drugi wariant umożliwia wypłatę pieniędzy na leczenie własne, męża lub żony i dziecka. W tej sytuacji można otrzymać do 25% bez konieczności zwrotu. Do 100%, ale już z obowiązkiem zwrotu, otrzymamy na zakup domu czy mieszkania.
- Trzecia opcja wypłat zakłada rezygnację z PPK przed ukończeniem 60. roku życia. Tutaj jednak nie odzyskamy pełnej kwoty zgromadzonej na PPK, ponieważ cześć środków z wpłat pracodawcy zasili ZUS, wszystkie dopłaty państwa będą przekazane na fundusz pracy, konieczna będzie też zapłata podatku od zysków kapitałowych.
Potrzebujesz pomocy we wdrożeniu i prowadzeniu PPK w swojej firmie? Skontaktuj się z firmą Vattax! Tamtejsi doradcy wyjaśnią wszelkie zagadnienia w przystępny sposób! Zapraszamy!
Artykuł powstał we współpracy z firmą vattax.pl.