Wybór paneli słonecznych nie może być przypadkowy, bo po pierwsze różnią się one technologią wykonania. Po drugie, w zależności od producenta i użytych przez niego materiałów, mogą różnić się wydajnością energetyczną całego modułu.
Czy są Państwo zainteresowani przejściem na energię słoneczną w swoim domu? Jeśli tak, masz wiele decyzji do podjęcia. Jedną z najważniejszych jest wybór odpowiednich paneli słonecznych. Istnieje wiele czynników do rozważenia, od wydajności do ceny. Oto przewodnik, który pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję dla Twoich potrzeb.
Panele słoneczne – jak je wybierać?
Na początek warto zwrócić uwagę, że różnią się one produkcją, gdzie wykorzystuje się dwie technologie:
- Krzemową: to I generacja, gdzie ogniwa wytwarzają napięcie stałe. W zależności od sposobu ich połączenia (równoległego lub szeregowego), zwiększa się ich wydajność prądową albo napięcie wyjściowe.
- Cienkowarstwową: II generacja – są to moduły amorficzne, na bazie krzemu. Natomiast III generacja takich ogniw jest mieszaniną związków półprzewodnikowych. Tego rodzaju moduły wytwarza się poprzez napylanie warstwy związków półprzewodnikowych na różnego rodzaju materiały. Te ostatnie mogą być elastyczne albo sztywne, a ich grubość raczej nie przekracza 2 mm.
W zależności od wyboru technologii, można osiągnąć różne poziomy sprawności modułów, czyli mówiąc krótko: ilość energii elektrycznej, jaka może zostać wyprodukowana z jednego m2 ogniwa fotowoltaicznego.
Kryteria doboru paneli słonecznych
Taki wybór opierać musi się również na sprawdzeniu kwestii dotyczących:
– Ciężaru paneli – powinien być on niewielki, a pod uwagę należy wziąć maksymalne dopuszczalne obciążenie dachu (które zależne jest od konstrukcji i pokrycia jego powierzchni). Warto wiedzieć, że istnieje także możliwość integracji modułów z pokryciem dachu.
– Wysokiej sprawność – na przeciętnym dachu w Polsce mieści się ok. 3-4 kW mocy. Dlatego też bardzo ważna jest moc pojedynczego modułu i jego sprawność. Kupując ogniwa należy więc przeliczyć oferowaną przez producenta moc na jednostkę powierzchni konkretnego panelu.
– Tolerancji mocy – panel powinien mieć tolerancją dodatnią, która zapewnia pożądany uzysk.
– Odporności na warunki atmosferyczne – szczególnie na obciążenia związane z wiatrem i śniegiem (wyrażane w Pa) oraz na zmiany temperatury i zabrudzenia (materiał nie powinien przyjmować kurzu).
Spodobał Ci się ten wpis? Artykuł powstał przy współpracy z firmą silesiasolar.pl. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą na wyżej wymienionej stronie www.