Kwalifikowany podpis elektroniczny – czy na pewno jest bezpieczny?
Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach każdy podpisuje się elektronicznie, ale czy jest to faktycznie bezpieczne? Większość ludzi powiedziałaby, że tak – i mają w zupełności rację. W końcu z funkcji kwalifikowanego podpisu elektronicznego korzystają również urzędy skarbowe, jak i ZUS. Oczywiście, kwalifikowany podpis elektroniczny jest bezpieczną metodą, jednak przy zachowaniu zdrowego rozsądku oraz ostrożności. Bowiem dostęp do podpisu, który trafił w niepowołane miejsce może wyrządzić naprawdę wiele szkód i zmartwień. W tym wpisie przyjrzymy się czym dokładnie jest kwalifikowany podpis elektroniczny oraz jakie są korzyści z jego posiadania. Współcześnie, podpisy elektroniczne są wymagane przy wielu transakcjach, na przykład przy otwieraniu konta bankowego lub rejestrowaniu się u dowolnego dostawcy usług online. Jest więc to naprawdę ważne, aby wiedzieć co nieco o kwalifikowanych podpisach elektronicznych!
Czym jest kwalifikowany podpis elektroniczny?
Kwalifikowany podpis elektroniczny to swego rodzaju narzędzie, które umożliwia identyfikację tożsamości podmiotów, które przesyłają dokumenty drogą elektroniczną. Innymi słowy, jest to połączenie danych w formie elektronicznej, dzięki którym możliwa jest identyfikacja osoby, która złożyła dany kwalifikowany podpis elektroniczny. Ot, cała filozofia. E-podpis posiada rozmaite szyfrowania, które powinna znać tylko osoba, do której on należy. Takowa poufność przyczynia się do większego bezpieczeństwa danego kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Korzyści płynące z posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego
Jeśli nasz artykuł czyta ktoś, kto jeszcze zastanawia się nad wyrobieniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podajemy argumenty, którą mogą przemówić za jego założeniem. Posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego to z pewnością oszczędność czasu i pieniędzy. Przykładowo, musząc podpisać ważne dokumenty z innej części miasta – z kwalifikowanym podpisem elektronicznym można to zrobić nie wychodząc nawet z domu. To potwierdza również wygodę używania e-podpisu. Co więcej, posiadając kwalifikowany podpis elektroniczny można błyskawicznie podpisać dane dokumenty – wystarczy mieć dostęp do internetu, odpowiednich narzędzi oraz infrastruktury informatycznej. Przekonującą korzyścią może być również argument, iż kwalifikowany podpis elektroniczny jest trudniejszy w podrobieniu, aniżeli tradycyjny podpis. Na koniec dodamy, że nawet jeśli na początku założenie kwalifikowanego podpisu elektronicznego, a także korzystanie z niego może przerażać – szczególnie osoby, nie lubiące informatycznych nowinek – obsługa e-podpisu, a także niezbędnych do niego urządzeń wcale nie jest taka trudna. Zresztą, najlepiej jest przekonać się o tym samemu.
Artykuł powstał we współpracy z payroll.pl.