Swoistym „znakiem naszych czasów” jest… upadająca gospodarka. Winą za taki stan rzeczy należy oczywiście obarczyć pandemię koronawirusa, która dała się we znaki chyba wszystkim przedsiębiorcom. Oczywiście można liczyć na formę wsparcia z tytułu kolejnych, tzw. Tarcz Antykryzysowych, ale w praktyce cała ta procedura jest bardzo zawiła i złożona.
W uzyskaniu świadczeń z tytułu Tarczy Antykryzysowej bardzo pomocne może okazać się profesjonalne biuro księgowe oferujące outsourcing księgowości. Jego zadaniem będzie nie tylko doradztwo w zakresie wypełnienia określonych dokumentów, ale też (a może przede wszystkim?) dokładna analiza wariantów wsparcia, z których przedsiębiorstwo może skorzystać w aktualnej sytuacji finansowej. Nawiasem mówiąc, chodzi o niemałe pieniądze…
Kto może skorzystać z pomocy?
W przeciągu ostatnich miesięcy pojawiło się już wiele Tarcz Antykryzysowych. Ich kolejne wersje wprowadzały nieco inne regulacje dotyczące wysokości przekazywanej pomocy, a także listy branż, których przedstawiciele mogą z niej skorzystać. Niemniej mimo tychże nowelizacji, ogólna zasada przyznawania w/w świadczeń nie uległa zmianie. Kto zatem może z nich skorzystać?
Przede wszystkim te osoby, które działają w jednej z 40 określonych w ustawie branż. Mowa tu oczywiście o podmiotach realizujących usługi w zakresie turystyki, transportu, gastronomii, handlu lub – popularnej w ostatnich miesiącach – branży fitness. Co ciekawe, wspomniana lista 40 branż została rozszerzona po apelacji Senatu. W swej wcześniejszej wersji, aktualne wsparcie miało zostać przydzielone wyłącznie przedstawicielom 25 branż.
Weryfikacja – kto może liczyć na wsparcie finansowe?
O tym, czy dany przedsiębiorca może liczyć na wsparcie w ramach Tarczy, decydują specjalne, przypisane do określonej branży kody PKD. Ich lista została udostępniona na stronach rządowych. Oznacza to, że – przynajmniej teoretycznie – weryfikacja przyznania świadczenia jest dosyć prosta. Niemniej może mieć ono bardzo zróżnicowaną formę.
- Zwolnienie z obowiązku zapłaty składek ZUS – jest to istotne wsparcie dla podmiotów, które – ze względu na brak dochodów – nie są w stanie opłacić składek ZUS. Niestety chcąc skorzystać z takiej pomocy, trzeba prowadzić działalność na dzień 30 września 2020 roku. Poza tym firma wnioskująca o taką formę wsparcia, musi – z dniem 30 czerwca 2020 – być zarejestrowana jako płatnik składek ZUS. Żeby tego było mało, konieczne jest wykazanie w stosownych deklaracjach, że przychód firmy w listopadzie 2020, został zredukowany o co najmniej 40 procent względem listopada 2019 roku
- Świadczenie postojowe – to wsparcie w formie jednorazowego wpływu środków w wysokości 2080 złotych. Należą się one wyłącznie tym osobom, które w dniu 30 września 2020 roku prowadziły działalność gospodarczą. Z w/w świadczenia mogą skorzystać wyłącznie te osoby, które deklarują – podobnie jak w powyższym punkcie – aż 40 procentowy spadek dochodów w odniesieniu do roku 2019. Jak łatwo się domyślić, również i tutaj konieczne jest wypełnienie stosownych formularzy. Tylko profesjonalna księgowość może to zrobić szybko, sprawnie i bezbłędnie.
- Dotacje – to świadczenia, które przyznawane są wyłącznie przez starostów i to ze środków wchodzących w skład Funduszu Pracy. Wysokość tychże dotacji to aż 5000 złotych, przy czym środki te przekazuje się na sfinansowanie bieżących wydatków zatrzymanych przedsiębiorstw. Przyznawanie dotacji odbywa się na podobnych zasadach co w punktach powyższych. Podobnie jak i tam, również i tutaj obowiązuje wspomniany już próg 40 procentowego spadku przychodów w porównaniu do roku 2019.
- Dofinansowanie w ramach FGŚP – outsourcing księgowości może też udzielić konkretnego wsparcia w ramach procedury przyznania świadczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Socjalnych. Pomoc ta polega na dofinansowaniu wynagrodzeń pracowniczych o aż 2000 złotych na osobę. Z pomocy tej można skorzystać na okres 3 miesięcy, aczkolwiek – w przypadku decyzji ustawowej – okres ten może się zmienić.
Chcąc skorzystać z takiej formy pomocy, nie można – jako przedsiębiorca – zalegać ze składkami ZUS i podatkami. Co ważne, trzeba też wykazać prowadzenie działalności w ustawowym okresie i (dzięki stosownej deklaracji) potwierdzić, że w wybranym czasie zyski przedsiębiorcy są niższe o minimum 40 procent w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.
Uwaga! Firma wnioskująca o taką formę wsparcia, nie może też znajdować się w fazie likwidacji lub restrukturyzacji!
Księgowość praktycznym wsparciem
Na powyższych przykładach widać, że procedura przyznawania pomocy w ramach tzw. Tarcz Antykryzysowych jest bardzo złożona i mało przejrzysta. I właśnie dlatego profesjonalny i doświadczony w tej materii zespół, jest w tym przypadku niezbędny. Tylko szybko i sprawnie funkcjonujący outsourcing księgowości, może rzetelnie wspomóc przedsiębiorcę w dochodzeniu swoich praw. Takie wsparcie może zaoferować firma Payroll – profesjonalna firma outsourcingowa.
Podsumowując, choć sama Tarcza Antykryzysowa nie jest dla wszystkich, to pomoc w jej uzyskaniu warto zaoferować wszystkim, którzy tego potrzebują.