Słowa kredyt i pożyczka często są stosowane zamiennie. To jednak jest duży błąd! Nie należy mylić tych dwóch pojęć, bo chociaż w obydwu przypadkach zyskujemy pieniądze, które później należy oddać to robi się to na zupełnie innych zasadach.
To co charakteryzuje pożyczkę to fakt, że pożyczki może udzielić każda instytucja bądź osoba. Każda osoba, która jest właścicielem pieniędzy ma prawo je pożyczać. Przekazany kapitał staje się własnością pożyczkobiorcy, a czas na jaki go pożycza może, ale wcale nie musi być określony. Podobnie jest z kosztami udzielenia. Mogą, ale nie muszą być ustalone. Najczęściej różne instytucje pożyczają na procent, ale od rodziny zwykle pożyczymy taką kwotę jaką później będziemy musieli oddać. Gdy chodzi o formalności to nie musimy spisywać umowy, jednakże jest to zalecane. Warto pamiętać, że umowa słowna również jest wiążąca.
Kredyt od pożyczki różni się tym, że udzielić go jedynie banki, a czas na jaki dostajemy pieniądze zawsze jest określony. Pieniądze, które wpływają na konto kredytobiorcy tak naprawdę nigdy nie są jego własnością. Są jedynie oddane na określony czas do jego dyspozycji. Aby udzielić kredytu obowiązkowo należy zawrzeć umowę z instytucją finansową, która nam go udziela. Umowa musi zostać zawarta na piśmie i są w niej określone koszty udzielenia kredytu. Najczęściej jest to prowizja i oprocentowanie naliczane w zależności od tego jaką kwotę i na jak długo wynegocjujemy.
Z każdej z tych form zdobywania pieniędzy należy korzystać z głową. Kiedy mamy problemy ze spłatą zadłużenia nie należy od niego unikać. Najlepiej udać się bo banku, który udzielił nam kredytu lub miejsca, z którego pożyczyliśmy pieniądze i poprosić o przesunięcie w czasie spłat lub znaleźć inne rozwiązanie.