Wygoda pracownika przekłada się bezpośrednio na jakość wykonywanej przez niego na co dzień pracy, a także jego efektywność i kreatywność. Jak więc zadbać o wygodę w biurze?
Wygodne biuro – jak je urządzić modnie i niedrogo?
Często popełnianym błędem podczas urządzania biura, jest zapominanie o komforcie. Tymczasem, gdy wygodny nie ma, trudno mówić o efektywnej i wydajnej pracy. Praca przy zbyt niskim biurku czy na za wysokim krześle skutkuje ponadto bólami kręgosłupa czy zaburzeniami krążenia krwi. To przekłada się na gorsze wyniki. Kluczowe znaczenie w tym przypadku powinna mieć ergonomia. Na szczęście od jakiegoś czasu staje się ona coraz bardziej istotną kwestią podczas urządzania przestrzeni biurowej. Jak to wygląda zatem w praktyce?
Fotele biurowe obrotowe, a więc na czym siedzieć w biurze
Krzesła biurowe w przypadku osób, które każdego dnia 8 godzin spędzają w pozycji siedzącej, powinny być przede wszystkim odpowiednio profilowane. Ważna jest też możliwość regulacji wysokości. Dodatkowym atutem jest zawsze regulowany zagłówek bądź regulowane podłokietniki. Nowością na rynku są fotele obrotowe z mechanizmem synchronicznym. Zmieniają one swoje położenie wraz z ruchem osoby siedzącej na krześle. To na razie rozwiązanie drogie, ale już być może wkrótce zyska na popularności również i w Polsce. Dzięki temu mechanizmowi pozycja jest regularnie zmieniana, co odciąża kręgosłup i usprawnia proces krążenia krwi. Ciekawą alternatywą dla dobrze znanych foteli biurowych obrotowych są nowoczesne taborety.
Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim klękosiad. To profilowany taboret, który równomiernie rozkłada ciężar ciała między miednicę a kolana. Wskazany jest przede wszystkim dla osób, które zmagają się na co dzień z bólami kręgosłupa czy rwą kulszową. Od jakiegoś czasu rośnie też popularność różnego typu piłek czy puf. Praca w takim biurze wcale nie jest mniej komfortowa, a wręcz przeciwnie. Warto od czasu do czasu zmienić miejsce siedzenia, aby zapobiec bólom kręgosłupa.