Wiele osób zastanawia się, co to jest restrukturyzacja firmy. W dobie ciągłych zmian, które dotyczą działania firm zarejestrowanych na terenie Polski, warto na bieżąco poszerzać swoją wiedzę, zwłaszcza w kierunku podnoszenia firm z kryzysu.
Restrukturyzacja firmy — co to znaczy?
Od stycznia 2016 roku weszło w życie prawo restrukturyzacyjne. Ustawa zrewolucjonizowała podejście do sądowej naprawy przedsiębiorstw, eliminując nieprzewidywalność starych regulacji. Restrukturyzacja firmy jest procesem, który wprowadza w organizacji zmiany w przynajmniej jednym z poniższych elementów:
zakres działania,
struktura kapitałowa,
organizacja wewnętrzna firmy.
Restrukturyzacja kojarzy się z problemami finansowymi, ale również z szansą dla przedsiębiorstwa. Narzędzia, które dają możliwość firmom na uniknięcie upadłości, to postępowania restrukturyzacyjne. Restrukturyzacja pozwala na uniknięcie ogłoszenia upadłości na skutek rekonstrukcji.
Jest to gwałtowna zmiana w pasywach, aktywach lub organizacji firmy. Problemy z niewypłacalnością mogą spotkać zarówno firmy jednoosobowe, jak i większe przedsiębiorstwa, które działają jako spółka prawa handlowego. Kłopoty finansowe firmy to nic nadzwyczajnego w biznesowych realiach, jednak często sytuacja wymyka się przedsiębiorcą spod kontroli.
Firmy potrzebują restrukturyzacji, jeśli ich sytuacja finansowa jest zła. Proces restrukturyzacji ma do spełnienia podstawowy cel: wprowadzenie przedsiębiorstwa na tor rozwoju zbliżony do kierunku zmian, które zachodzą w jego otoczeniu. Postępowanie restrukturyzacyjne wciąż często wywołuje obawy. Mimo to liczba restrukturyzacji wciąż rośnie, z roku na rok jest ich analogicznie więcej.
Umiejętność dostrzegania szans oraz rozwiązań to bardzo cenna cecha na tle dzisiejszym, bardzo konkurencyjnym rynku.